Poznávat místní v dané zemi tak nějak patří k cestování. A pod poznáváním místních si nepředstavujte to, že dva týdny hnípete u bazénu v luxusním hotelu a za tu dobu přijdete do styku s jednou mrzutou pokojskou, ospalým recepčním, taxikářem, který vás sprostě ošidil, a letištní kontrolou. Spíš mám na mysli poznávání místních v jejich přirozeném prostředí. Když se vás nesnaží utáhnout na uvařené nudli jen proto, že jste cizinci, kteří v jejich zjednodušené představě chodí se šrajtoflemi dokořán a utrácejí jak diví.
Schválně, teď zalovte ve vašich skromných znalostech z internetu a denního tisku. Co jako průměrný Evropan víte o Thajcích?
Mně se vždycky okamžitě vybavilo jediné – Anna a král. Jo, takový ten slaďoučký, protibritský film plný slonů, polygamie a thajských dětiček. A hned vzápětí mi naskočí představa jakési bezejmenné Thajky se zatraceně urejpanými chodidly, která Téčku k narozeninám zvalchovala hřbet, takže se z masáže odplazil polomrtvý. Mužská populace zřejmě fantazíruje o podobném zážitku a pár jich kvůli tomu nakonec podnikne cestu do Thajska, nejlépe těsně před svatbou, ale nečekají, že to skončí jenom u masáže. Uhm. Tak tedy… kdežejsemtoskončila…
THAJSKO, ZEMĚ ÚSMĚVŮ?
Thajsko se s oblibou nazývá „zemí úsměvů“. Za sebe bych tak spíš označila Japonsko, protože ne všichni Thajci na potkání se na vás budou uculovat. Na pár náladových po cestě taky narazíte. A já se jim nedivím. Nebo vám by snad bylo do smíchu po celodenní šichtě u rozpálené plotny? Ve třiceti šesti stupních? Každý den? Včetně víkendů? Bez příplatků za přesčasy, třináctého platu a příspěvku na sociální a zdravotní? Ha.
Já měla štěstí, protože jsem poznala pár výjimečných Thajců. Jedna slečna, která pracovala v hostelu, mě a mou spolubydlící zavezla na vzdálenou autobusovou stanici, kde s námi čekala téměř hodinu do našeho odjezdu – nohy jí žrali moskyti a ona nám ještě v automatu koupila svačinu na cestu!
Ke konci pobytu jsem ale začala mít plné zuby jedné věci – neustálého smlouvání u stánků a v tuktucích. Váš nepokrytý slovanský vzhled a dlouhé nohy vám možná zajistí popularitu na italském jihu a z toho plynoucí výhody (= kopeček zmrzliny navíc, pytlík oliv k nákupu dvou rajčat zdarma, žádost o ruku atd.), v Thajsku vás však automaticky hodí do škatulky s velkou nálepkou „bohatý bílý cizinec“ a podle toho se k vám i budou chovat. Takže máte smůlu, všechno pro vás bude dražší, ať už jste ve smlouvání bažant, nebo ostřílený mazák. A za sebe musím uznat, že předem domluvená cena vždycky platila a těch několik málo taxíků s taxametrem, kterými jsem byla nucena jet, neobjíždělo Bangkok třikrát dokola.
(Na druhou stranu, nomádi, kteří se v Thajsku rozvalí na chodník a před sebe pověsí ceduli, že cestují a potřebují peníze… ti by se měli zastydět a jít si kleknout na hrách do kouta. Jen osobní urejpaná poznámka.)
Nejvíc jsem si asi oblíbila malá thajčátka. Jejich reakce jsou totiž nejbezprostřednější a úsměv nefalšovaně upřímný a kouzelný. Pokud ovšem ubohým malým thajčankám nenavrší na obličej make-up, řasenku i oční stíny a nevytvoří z nich krapínek strašidelné příšerky. (Ještěže je ta fotka rozmazaná.)
DOBRÉ MRAVY
Nejsme na americkém venkově, takže i tady se vyskytuje pár pravidel, kterých byste se měli držet, aby se na vás Thajci nemračili.
-
- Hezky pozdravte. Začněte tím, že se naučíte waiovat. Wai je takový roztomilý způsob zdravení a děkování, kdy spojíte dlaně ruk zhruba na úrovni brady, tak trochu jako při modlitbě. Když se vám tohle podaří vyprodukovat, přidejte ještě druhý krok a ukloňte se – ne však celým tělem jako Japonci, ale jenom horní částí. A když vám to ještě bude málo, přidejte: „Savat dý khá/khrá“ („dobrý den“) nebo „Kób khun khá/khrá“ („děkuji“). Pokud jste nebo se cítíte být žena, přidáváte koncovku „khá“, v opačném případě dodejte „khrá“. Jednoduché, ne?
- Přioblečte se. Jdete do watu, neboli thajského buddhistického chrámu? Tak se přioblečte, protože upnuté kraťásky a vyzývavé topíky vidí Budda nerad. Proti upocenému turistovi, jehož tričko zachrání už jenom odstředivka, očividně nic nemá.
- Ovládejte emoce a libido. Cestujete ve dvou a ten druhý z páru není plyšový/-á? Tak se na veřejnosti moc vášnivě nemuckejte, protože z vás budou místní rozčarovaní. Držet se za ruce můžete, být k sobě přilepení jako mořské slávky ne. A když už jsme u toho, pokuste se tohle pravidlo aplikovat i v naší eMHáDě. (Hlavně když stojím namáčknutá vedle vás a předstírám, že tam nejsem a ty mlaskavé zvuky neslyším.)
- Ovládejte své končetiny. Jste příliš žoviální turista? Ovládněte svůj temperament zavčas, abyste třeba v rozmaru nepoložili ruku Thajci na hlavu. Hlava je totiž nejvyšší částí těla, tudíž tomu druhému moc respektu neprokazujete. (A abych pravdu řekla, tohle vadí i mě.) Stejně jako v arabských kulturách se vyhněte ukazování chodidel, protože i to vás klasifikuje jako necivilizovaného, arogantního barbara ze západu.
- Nezesměšňujte královskou rodinu. Portréty krále a královské rodiny najdete doslova na každém rohu. Lidé je upřímně milují, takže pokud na jejich adresu nemístně zažertujete, bude vás to šeredně mrzet. Nevyválí vás v dehtu a peří, ale minimálně se na vás budou mračit. A takový mračící se Thajec, to není pěkný pohled.
- Nezesměšňujte Buddhu. Dejme tomu, že cestujete s plyšovou Ofcí. Nestelte ji Buddhovi za každou cenu na hlavu. Místo toho jí radši objednejte talíř Pad Thai a vyblejskněte ji s ním. Bude rád Buddha, Thajci a hlavně Ofce.
- Mějte úctu k mnichům. Mnichy v Thajsku nemůžete nepotkat. Jejich žlutá roucha na vás budou svítit na trzích, kde žehnají trhovcům, než si nakoupí trs banánů. A samozřejmě ve watech. Nebo jak si smartfouny fotí sochu ležícího Buddhy. Mou úctu si jednoznačně vysloužili tím, že mě jeden z nich hrdinně zachránil před toulavými psisky, která se mě se štěkotem jala pronásledovat po dvoře chrámu a bylo evidentní, že touží trhat a sápat. Neprůstřelný mnich, který zrovna opodál zametal listí, ke mně přichvátal, schoval mě za sebe a koštětem smečku zahnal.