CO UŽDIBOVAT V THAJSKU II

HLAVNÍ CHOD

Jakmile jsem se vzpamatovala z první návštěvy tržnice a střetu s nechlazeným masem (tedy po dvou dnech strávených na banánové dietě), pustila jsem se do průzkumu vyhlášené thajské kuchyně. Vlastně jsem se nechala přesvědčit až českými krajany, na které jsem natrefila v Kanchanaburi, že je dobrý nápad pojíst nějaké bezejmenné jídlo připravované v bezejmenném stánku pod širým nebem a za diskutabilních hygienických podmínek. Nechala jsem se zlákat 40 bahtíkovou rýží s mušlovou hatlapatla, která mi spálila celý zažívací trakt na popel, ale já jsem co? Já jsem to i tak sfutrovala všechno a zažila nezapomenutelnou noc i ráno. Od té chvíle jsem se zařídila podle následující poučky:

Zeptejte se, jestli je jídlo pálivé. Vždycky.

PAD THAI Víc bych do téhle sekce ani zahrnout nemusela. Pad Thai je fenomenální a nedokážu pochopit, že jsem se o jeho existenci dozvěděla až od kamarádky dobrovolnice v Japonsku. Jakmile jsem se ocitla v Thajsku, pochopila jsem, jak naivní bylo zabývat se téměř až vědeckou analýzou tohoto jídla (velikost, složení, chuť, teplota, rosný bod), abych ho snad po cestě neminula. Protože:

Kdepak král! Thajsku vládne Pad Thai.

Pad Thai na vás vykoukne z každého jídelního lístku a za cenu 30-40 bahtíků si ho budete moci dopřát tak často, jak rychle to vaše žaludeční šťávy utáhnou. Pro představu v něm najdete rýžové nudle, maso (vepřové, kuřecí) nebo mořské plody, čerstvé sójové výhonky, tamarindovou pastu, rybí omáčku, vajíčko, koriandr a směs zeleniny. Celé si to pak zakapete limetkovou šťávou a promícháte s mletými arašídy, podle rozpoložení vašeho žlučníku můžete přidat i chilli.

Protože jsem se konečně plánovala přejíst krevet a sépií, abych se na ně do konce života neměla chuť ani podívat (a tím pádem za ně pokaždé utratit majlant), téměř každý den jsem si dopřála Pad Thai s mořskými plody, kde už se cena vyhoupne na 50 bahtíků. (Pro představu, o trochu míň dáte v McDonaldu za utrápený jednopodlažní hamburger.) Plán bohužel nevyšel tak, jak jsem si představovala, protože jsem si díky pravidelnému přísunu dobře ochucených mořských příšerek vypěstovala nikoliv odpor, nýbrž dlouhodobou závislost. Neléčitelnou. A to už se sakra prodraží.

KHAO SOI Jedno ze dvou jídel, u kterých jsem si dokázala zapamatovat jméno. Tenhle žlutý krémový guláš původem ze severního Thajska má být oficiálně kari polévkou s rýžovými nudlemi a kuřecím, která do vašeho žaludku padne jako kámen kvůli přídavku kokosového mléka. A samozřejmě pálí jak ďas. Dvakrát. Třikrát, jste-li obzvlášť slabé povahy.

Na khao soi jsem vzala do bufetu jednoho švédského dobrodruha, kterého jsem vylovila v mém hostelu a který se rozhodl v rámci aklimatizace jíst co nejpálivější jídlo. „Jsem Viking, jsem Viking!“ snažil se přesvědčit sám sebe a své sliznice, zatímco do sebe cpal extrémně pálivé khao soi, až mu po tvářích tekly slzy. Podobnou mantru jsem si opakovala při konzumaci směsi se sépiovými kroužky zakoupené na trhu, protože proč? Protože jsem polevila v ostražitosti a nezeptala se, jestli to pálí.

 

 

CO USRKÁVAT

VODA NEPIJTE kohoutkovou vodu, vodu z řek a ani tu dešťovou. Zásadně si kupujte balenou vodu v ověřeném obchodě. Dobře, dobře, nekibicuj furt, matko, my přece víme. A je vám jasné, co se přidává do smoothie nebo zeleného čaje? Led. A z čeho je ten led? Ale kdeže z balené vody. A pak se nestačíte divit, jak dostanou věci rychlý spád. Takže buď a) trénujte své střevní bakterie a připravujte je na invazi asijských mikroorganismů, nebo b) zásobte se dostatkem živočišného uhlí, toaleťáku a spodního prádla, nebo ideálně c) s díky odmítněte led do vašeho smoothie, čaje či vody. Ale opět záleží na odolnosti vašeho organismu. Na to, že mě celý předchozí měsíc rozmazlovaly přísné japonské hygienické normy, jsem v Thajsku vesele každý den popíjela smoothie s ledem a vyvázla z toho nepoznamenaná.

ROSTLINNÉ MLÉKO Vegani a alergici na mléko si poskočí radostí, když uvidí tu škálu levných obilných mlék, které se dostanou běžně koupit i v 7-Eleven za cca 15 bahtíků – namátkou třeba sójové, ječmenné, ovesné či kukuřičné. Za sebe doporučuji vynikající mléko z černé rýže a černého sezamu, které jsem si dopřávala tak často, jak to jen šlo. Na druhou stranu se mějte na pozoru před kukuřičným, které má panečku říz – asi jako kdybyste pili vodu, ve které se minimálně pět hodin vařily kukuřičné klasy.

MLADÝ KOKOS Tenhle fešák nabízí skvělý kompromis mezi vodou, rostlinným mlékem a sváčou. Jste-li fyzicky zdatní a vlastníte mačetu, vyšplhejte na vrchol kokosové palmy, jednu mičudu odtesejte, zbavte ji zeleného obalu a odsekněte zašpičatělý vršek. Vodu vypijte a měkkou dužinu vyjezte. Pokud vám mačetu nepovolili vzít do letadla, vysolte 25 bahtíků trhovci s chladničkou, za což vás čeká příjemný bonus v podobě vychlazené kokosové vody a toho, že vám zůstanou všechny prsty na rukách.

 

PIVO Snad to nejznámější pivo dekorované rozjařenými sloníky, které ještě nikdo v zájmu rozvoje turistického ruchu nezapřáhl do železných postrojů, nese jméno Chang. Trojdecíčková plechovka v baru stála překvapivě víc než český škopek – 50 bahtíků – ale levněji se samozřejmě pořídí bez turistické přirážky v obchodě. Nebo úplně zdarma, když se celí ztracení a uplakaní touláte po Ajutthaji, v ruce třímáte klacek, abyste odháněli toulavá psiska, která na vás mají kdovíproč spadeno, a náhodou míjíte skupinku popíjejících thajských študáků, kteří se nad vaším neštěstím ustrnou.

SMOOTHIE Po zkušenosti s předraženým letištním smoothie jsem si s touhle dobrotou dala na čas voraz. Až v Chiang Mai, kde jsem se neplánovaně zdržela týden, jsem si ochočila stánek se smoothie, který stál ve dvoře watu Chadi Luang. Za 30-40 bahtíků (podle toho, jestli chcete kombinaci dvou nebo více druhů ovoce) vám namixují asi půllitrový škopek osvěžujícího smoothie, které si můžete vychutnat v poloze sedmo v příjemném stínu a sledovat, jak mniši hrají šachy s vršky od piva. Osvědčila se mi kombinace manga, banánu a fialového dračího ovoce, která stojí za to už jen kvůli té mimozemské barvě. Příznivci zdravé stravy odmítnou přídavek cukrového sirupu (čímž výsledná chuť malinko utrpí) a příznivci zdravé střevní mikroflóry odmítnou přídavek ledu.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *