CO UŽDIBOVAT VE VIETNAMU II

„Cožéé? Fóó?“ hihňali jsme se ve škamnách na střední, když nám vietnamský spolužák během svého referátu prozradil jméno populárního vietnamského jídla. Nudlová polívka versus svíčková, let the fight begin. A tak byla zase jednou asijská nudlová kultura nepochopena národem odkojeným knedlíky a instantní jíškou.

V té době bych se ani neodvážila pomyslet na to, že konzumace „fóó“ jednoho dne přesáhne můj celoživotní úhrn zmíněné svíčkové. Jednoduše proto, že jsem se za tou nudlovou parádou vydala s Panem Domácím do rodiště strýčka Ho a od té doby na ní oba ujíždíme. (A taky proto, že moje eMko je moderní máma, která nedá dopustit na italské prosciutto, indickou kuchyni a chobotnicový salát… svíčková v téhle konkurenci neměla šanci přežít.)

 

ČÍM ZAHNAT VELKÝ HLAD

Neříkám, že se s milovanou kontinentální snídaní nesetkáte v každém vietnamském hostelu. Míchaná vajíčka, tousty, cukrkandlové rosoly alias marmelády atakdále. Ale pokud jste škrti a nechcete vysolit nadbytečné love za snídani, která není automaticky v ceně ubytování, vyzkoušejte začátek nového dne v asijském duchu. Jak asi tušíte, o müsli s mlékem si můžete nechat zdát.

JARNÍ ZÁVITKY V Phobolandu tyhle rýžové zakuklence najdete pod pojmy nem rán (smažené jarní závitky) a nem cuon (čerstvé závitky neboli letní). Oba druhy však stojí za to vyzkoušet – ano, i ty smažené, pokud na vás kvůli tomu nezačne váš žlučník frčet. Čerstvé vás zasytí víc, protože 10 cm dlouhá potrubí jsou bohatě plněná kulatými rýžovými nudlemi, masem a/nebo krevetami a zeleninou a vy si je namáčíte do kyselé nebo krémové arašídové omáčky. A bacha, občas se do náplně vloudí durian nebo – v lepším případě – mango. Dva takoví macci vás očešou o skromných 20,000 dongáčů. Na stejný peníz vás vyjdou i ty smažené, které jsou co do objemu podstatně menší, zato co do chuti silně návykové.

PHO BO / PHO GA Tohle není výhradně snídaňová záležitost, ale vietnamský fenomén, který můžete konzumovat vzhledem k jeho ceně a chuti v libovolném množství a v kteroukoliv denní i noční hodinu. Tedy pokud nejste přísní vegani nebo neprosíte každou podušenou mrkvičku o odpuštění.

Polévka pho existuje v několika mutacích. Tou nejznámější je pho bo (s hovězím masem) a pho ga (s kuřecím masem). Pokud máte paměťový kvocient mořské rybičky, dobře vám k rozlišení obou druhů poslouží moje PMS© (Pomocná Mnemotechnická Synapse):

  • Jak dělá česká kravička?
  • Bůů.
  • A jak dělá kravička na východě ČR, tj. na Hané? (Východ ČR… východní Asie… Haná… Hanoj… už se chytáte?)
  • Spíš bóóó.
  • Proto pho bo = hovězí.
  • A kdo dělá „ga ga“? (Vím, že ve vašem leporelu vždycky gagala husa, ale to je taky drůbež, stejně jako kuře, takže… uch… uhm… kde je ten smajlík s kapkou potu na čele, když ho jeden potřebuje?)

Samozřejmě seženete i variantu se směsí hovězího a kuřecího, s vepřovým nebo tofu (což je vám jako vegetariánovi k ničemu, protože nějaké zvíře si ve vývaru tak jako tak poplavalo).

Tahle fajnovost se v poslední době nebývale rozšířila po celé ČR i Slovensku a fanoušků pho tak raketově přibývá. Pokud vás kolegové vytáhnou v obědové pauze na pho, máte garantováno, že za nějakých 100-130 káčat (4-6 euráčů) vaše žaludeční šťávy utopíte v kotli božského masového vývaru plného koriandru, rýžových nudlí, masa a sójových klíčků. A po návratu „ke strojům“ na vás nepadne únava, jako kdybyste spořádali rajskou se šesti. (Zato pisoáry nebudou stíhat.)

 

S Panem Domácím nám chybí na tuzemské phoprodukci chybí jediná věc (kromě originální ceny), kterou zřejmě dostanete jen ve vývařovnách ve Vietnamu. Tam vám totiž k pho přinesou talíř s limetkou (a ne s citronem), čerstvým chilli, jarní cibulkou a hromádkou bylinek. A když říkám hromádkou bylinek, tak tou hromádkou myslím hromadu a těmi bylinkami myslím celé rostliny i se stonkem. Identifikovala jsem mezi nimi asijskou bazalku a mátu a podle chuti a vůně něco jakou meduňku. Polívka hnedlinky dostane jiné grády a to samé vaše selfíčka (tedy pokud slupnete byliny i se stonky a nebudete z nich distingovaně otrhávat lístečky).

K úplně první pho v Hanoji a v našem životě jsme navíc vyfasovali cosi jako obrovskou langošovou chromozomovou tyčinku (bez kečupu a eidamu), kterou místní zovou quẩy. To je vlastně smažená chlebová tyčinka pocházející z Číny, která je rozšířená po celé jihovýchodní Asii. Těžko říct, jak s ní má člověk naložit, jestli ji namáčet do vývaru, přikusovat nebo si s ní na závěr vytřít podpaží… ale pořád to jsou kalorie navíc a ty jako cestovatel uvítáte.

Jo a jen na okraj, standardní mísa téhle nudlové laskominy vás ve Vietnamů přijde zhruba na 30,000 dongáčů (zní to děsivě, ale ve skutečnosti je to 30 káčat). A když používám slovo mísa, tak tím myslím lavor.

BÚN BÒ NAM BÔ / BÚN BÒ XAO U nudlí ještě zůstaneme. Tohle je oblíbené papu zejména na severu Vietnamu, ale dostanete ho všude, dost možná i v bistru v Průhonicích. Jde vlastně o salát z kulatých rýžových nudlí bún s hovězím masem, zeleninou a kyselou zálivkou. Na tomhle jídle je fajn jedna věc – na rozdíl od pho se při vaší první hůlkové premiéře nezacintáte od hlavy až po paty. A pošlete do bubnu i dost čerstvé zeleniny.


BÁNH MÌ I ve Vietnamu rádi bagety. Kde že se tam na Dálném východě vzaly? Pravděpodobně přišl y s francouzskými kolonialisty. A protože se místním přísun lepku v této podobě zamlouval, domestikovali si bagety a dnes je nabízí každý druhý pouliční stánek. Náplně jsou všeliké od vegetariánské až po paštiku či vepřový bůček. V Saigonu mě v posledních dnech posedla panika, že jsem tuhle místní špecialitu za celou dobu nestihla ochutnat, bohužel vzhledem k sérii střevních příhod jsem se k tomu dostala až v letištní kantýně těsně před odletem. Hádáte správně, že to nebylo to pravé ořechové. Ale věřím, že v Brně se mi nějakou zakousnutíhodnou bánh mì podaří brzy vystopovat.

CƠM RANG Neboli smažená rýže. Jeden z mých největších vietnamských favoritů. Rýže je po usmažení stále trochu lepkavá, takže se hůlkami nemusíte příliš ohánět, a je skvěle ochucená. Vřele doporučuji s tômíky (krevetami), ale uspokojí vás i s kuřetem, dokonce i sama o sobě. Fatální celiaci bacha, protože rýže se sype smaženou cibulkou, která je sice božská, ale může být obalená v pšeničné mouce.

 

ŠPÍZY Stánky s horami předpřipravených špízů jsme vídali na každém rohu především v Sapě. Troufli jsme si jen na maso na špejli podobně šašliku nebo čevabčiči. Vybraný špíz vám na místě tepelně upraví a stojí to nula-nula-nic. Pokud vám při pohledu na fotku níže nezačaly srdeční arytmie, troufněte si na drůbeží pařátky. A pak mi napište, jaké byly a jestli vám zevnitř nepoškrábaly jícen.

LOTERIE Hned první dny v Hanoji jsme zažili i takové situace, kdy jsme našli venkovní vývařovnu s mini barevnými plastovými židličkami a stolečky, které v IKEA seženete v oddělení dětského nábytku. Sotva jsme se napasovali do sedátek, už nám panímáma přinesla jídlo, aniž jsme si objednali. Nebylo třeba – nic jiného totiž na výběr nebylo.

Stejně tak tomu bylo, když jsme při procházce v okolí Sapy vyfasovali jídla v domorodých vesnicích. Naštěstí byla všechna vynikající a člověk přitom mohl po očku pokukovat po ženách oděných v barevných krojích a připadat si, jako by jedl u nich v obýváku. A velmi diskrétně z hlavy odsouvat myšlenky na to, že tu všude kolem běhá příliš mnoho slepic a černých prasat a příliš málo psů a koček.

Vietnamská kuchyně si zaslouží prozkoumat, takže se vykašlete na snídani zahrnutou v ceně hostelu a směle vyrazte do ulic! (Ovšem s živočišným uhlím po kapsách.)

Zdroj chytrých informací: Vietfoodfriends

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *