MÝT ČI NEEMÝT? (Aneb Z ájurvédských luhů a hájů)

Jóga pro mě zůstává španělskou vesnicí. A přitom jsem se jí a celému tomu novodobému šílenství kolem ní snažila porozumět. Usilovně jsem si uzlovala nohy v lotosovém sedu, uvolňovala v křeči stažené svalstvo a zdravila slunce máváním rukama, zanožováním a funěním. A přitom se snažila tvářit jako vyrovnaný člověk plný energie a ne jako někdo, kdo trpí třetí den zácpou.

Pomalá cvičení typu jóga nebo pilates mě zkrátka nikdy neuchvátila. Kdybych si měla vybrat mezi nimi a třídenním výletem na plně naloženém kole, bez debaty sedám do sedla a drandím pryč z útrob civilizace.

I když jsem opovrhla jedním indickým národním pokladem, o to víc mě zaujala indická přírodní léčiva a zkrášlovadla. Sotva spočítám, kolik tabletek Triphaly prošlo mým tračníkem během detoxikace nebo kolik ájurvédských bylinek se rozváželo mými močovody ve formě čajů (i když v případě čaje z Triphaly to málem nabralo zpětný chod). Nemluvě o tom, kolikrát jsem sebe a své okolí potetovala hennou a kolikrát jsem nechala své vlasy pohovět si v hennovém zábalu.

Tentokrát jsem se rozhodla zvelebit svou epidermis pomocí stromu nimba, v angličtině též neem (takže teď už chápete tu slovní hříčku v nadpisu? No není fikaná? :-D). Tento tropický strom původem z Indie je totiž něco jako Chuck Norris rostlinného světa. Všichni „badasses“ se od něj drží co nejdál a ženy ho milují. Protože každá chceme vypadat jako ta vyhlazená bollywoodská kráska, která se pustí do křížku s kastovním systémem, a nakonec si toho pasáka koz přece jen vezme. A všichni tancují indickou lambádu. Resp. „Lamabádu“ (dneska fakt perlím).

Abych neodradila víc čtenářů, než je nutné, vrhnu se už konečně na mou zkušenost s nimbou. Tedy konkrétně s nimbovým olejem a s práškem z nimby.

 

A proč je nimba taková bomba? (Dobře, slibuju, že už přestanu.)

  • zakilluje bakterie, viry, plísně a parazity (bacha, řeč je jen o vnějším užití!)
  • je borec na léčbu lupénky, ekzémů a akné – prostě všeho, co považujete na kůži za neestetické a nepřijatelné
  • není komedogenní, tzn. nevytváří neřády (akné)
  • pomáhá hojit bebíčka na kůži
  • hydratuje suchou kožu
  • zahrádkáři by jej mohli použít místo chemických pesticidů
  • pomáhá i zvířátkám s jejich problémy 🙂

 

NEEMOVÝ OLEJ (DAY Spa)

Nimbíkový olej mě přitahoval. Byl v modré flaštičce, líbil se mi, chtěla jsem být krásná a bez neřádů na obličeji. A tak jsem si ho vypřála k narozeninám. Jenomže jsem jako dárek vyfasovala hned 100ml balení. Samozřejmě, že v té době jsem ještě neměla tucha, jak oleje na obličej aplikovat, takže jsem si jednu louži vylila večer na obličej a svou umaštěnou držtičku šla obtisknout do polštáře. (Hádám, že takhle nějak vzniklo Turínské plátno.)

A tak jsem na nimbíka zanevřela a poslala ho na hanbu do nejtemnějšího kouta skříňky. Vylovila jsem ho až nedávno a dala mu druhou šanci.

A jak si vedl?

  • Arašídky. To je dost benevolentní popis jeho vůně. Někteří ji vykreslují jako něco mezi česnekem a hrachovou kaší. Já v tom cítím žluklé pražené arašídy a Pan Domácí nikdy neopomene zaúpět: „To čo si si to tam zase dala?!“ Takže jen pro jistotu, nematlejte si to na tvář, když jdete na rande. (Teda záleží, jestli je to rande z lítosti :-D)
  • Stačí pár kapek. Olej je poměrně hutný, takže na sebe hned nevylijte polévkovou lžíci. Stačí navlhčit obličej a vmasírovat 4-5 kapek.
  • Stačí malé balení! 20 ml je na zkoušku tak akorát. Věřte mi. Po třech letech jsem dospěla teprve do poloviny lahvičky.
  • Aplikace je krapet nešikovná. Tohle velké balení postrádá pipetu. Proto bude lepší, když do nějaké zainvestujete deset korun. V případě malého balení to až tak nevadí, protože nehrozí, že toho na sebe vykydnete litr.
  • Účinky? Zcela upřímně, těžko říct. Nečekejte, že to z vás po pár aplikacích udělá bollywood děvu. Nebo že to odstaví od koryta všechny ty mikropotvory, co vám dělají z obličeje džabaninu (to je po východniarsky :-D) Pleť hydratuje perfektně a jako pravidelné opečovávadlo jí neuškodí – pokud vám nevadí česnek, hrách ani arašídy.
  • Kolik uroníte? Když budete mít narozky, tak nic. Ve všech ostatních případech 120-140 káčat za velkého, 100ml macka.

 

NEEMOVÝ PRÁŠEK (Ayumi Naturals)

Ježto jsem nimbovému mazadlu udělila milost, napadlo mě koupit mu mladšího brášku v prášku (já vím, já vím…!!!), tedy rozemleté listy nimbíka. Schválně si přečtěte následující produktový popis a ovládněte tremor:

Neemový prášek posiluje přirozenou regenerační schopnost pokožky a lze jej použít i na jizvy či jiné dlouhodobé kožní obtíže. Obzvláště účinný je ve formě pleťové masky a pravidelných zábalů, které revitalizují pokožku a navrací jí přirozeně krásný rozzářený vzhled.

Výrobce doporučuje vyrobit si hladkou masku z 10 g prášku, nanést ji na pleť a po 5 minutách smýt. A tuhle proceduru si dát repete třikrát do týdne.

Skoro na slovo jsem poslechla a přidávám své poznatky:

  • Arašídky ne. Řasa. Ještě se vám bude stýskat po aroma nimba oleje! Tohle je přesně ten mořský voňosmrad, který se řadí někam mezi rybinu a řasinu. Pokud máte doma chlorellu z vašeho posledního záchvatu detoxikace, udělejte si z ní masku. Přesně takhle to bude smrdět. (Dobrá zpráva je, že po smytí je zápach ten tam.)
  • Pálí a hřeje. Kůži příjemně prohřívá, zato v očích pálí, a to i když masku aplikujete v dostatečné vzdálenosti od očního okolí, dokonce i drahnou chvíli poté, co ji smyjete. Nebudete ronit slzy, ale je lepší těch pět minut prožít tak, že ulehnete se zavřenýma očima. Na druhou stranu, alespoň víte, že to „něco dělá“.
  • Není jílovitá. Tahle maska nefunguje jako jílová, tzn. nerozetře se v jedné krycí vrstvě a bude vám zůstávat na prstech a tvořit na obličeji „území nikoho“. Dost významně lepšímu propojení molekul masky pomůže, když do ní přimícháte pár kapek oleje. No kterého asi. (Na fotce: č. 1 – maska bez oleje, č. 2 – maska s olejem.)
  • Pět minut stačí. Pokud jako já na masku zapomenete a vzpomenete si až po patnácti minutách (a po vyluxování celého bytu), obličej vám to nesežere. Ale uschne to a nepůjde to tak snadno smýt. Takže pět minut nebo maximálně tak dlouho, dokud je maska stále ještě vlhká. Jinak doporučuji dlátko a odtesat.
  • Dávkujte umírněně. Myslím, že výrobci při popisu dávkování buď ujela copywriterská ruka, anebo jeho hlavní klientela pochází z rodu Srdcové královny. Nebo docela jednoduše chce, aby se produkt vypotřeboval rychleji, než je nutné. 10 g prášku je dávka tak na pět středně rozložitých obličejů. Já doporučuji 1 kávovou lžičku prášku, to jsou necelé 2 g. K tomu postupně přidávejte vodu, dokud prstem neumícháte nehustou-neřídkou pastu. A na závěr pár kapek oleje.
  • Je hořký. To zjistíte, ať už chcete, nebo ne. Při smývání masky z obličeje vždy co nejpevněji zavřu oči i pusu, a i tak se mi jeho hořká pachuť vždycky nějak dostane na patro. Pro pivní národ je to přežitelná zkušenost, ale pamatujte – ani prášek, ani olej NEŽERTE!
  • Budete se červenat. Doslova. Krátce po smytí masky se načas objeví její kopie v podobě zčervenaného obličeje. Vypadá to legračně, neublíží vám to, jenom to znamená že se obličej prokrvil. Radši proto masku vynechejte před odchodem do práce. A po smytí obličej pokropte třeba růžovou vodou, koloidním stříbrem a natřete krémem nebo olejem.
  • Přesejpejte. Tohle se týká jakéhokoliv rostlinného prášku prodávaného v plastovém či papírovém pytlíku, včetně henny – co nejdříve ho přesypte do uzavíratelné plastové krabičky. Při zavírání sáčku se vždycky nějaký prášek uvolní a vznese do vzduchu. A komu se chce pořád umývat umyvadlo? A zrcadlo? A podlahu? A sebe samého?
  • Mám ho ráda, nemám ho ráda? Mám. I přes to, že páchne po řasách, pálí v očích a objeví se po něm zarudnutí. Pleť je po něm rozzářenější, prokrvenější, vyhlazenější a člověk cítí, že to „něco dělá“. Tím mi dost připomíná velmi příjemnou Tariku (recenzi již chystám).
  • Kolik uroníte? Za 100g krabičku (což je více než padesát dávek) by obchodníci rádi dostali 100 káčat.

Jaké je vaše oblíbené ajurvédské opečovávadlo? A kolik asánů znáte? (… tolikrát jste člověkem. No dobře, už dám pokoj.)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *