BALZAMOVÁNÍ II (aneb Medové cukrbliky)

Letos slavím dvouleté výročí mé alergie na včelí bodnutí. A jak si ho připomínám? Jednoduše – nechám se každý rok bodnout do chodidla. (Včelou.)

Vždycky je mi líto dělnice, která mi dá za vyučenou (stále je řeč o včelách). Ona se mě přece neprosila, abych si v parku vyzula sandály a trtala hrát frísbí, když všude kvete jetel. A přesto na to nakonec nejvíc doplatí ona.

Příroda obecně při konstrukci včeliček šlápla trochu vedle. Nejenže každou obranou automaticky páchají harakiri, protože jejich žihadla znemožňují zpětný chod. Ale jenom jedna včela je natolik privilegovaná, že se u ní vyvinou pohlavní orgány, a ta pak v úlu nemusí hnout brvou a všichni ji obskakují. A jako jediná může bodat, aniž by ji to stálo život! A což teprve chudáci trubci, kteří nemají pro jistotu žihadlo žádné a které si v úlu vydržují jen na to jedno, aby pak byli na konci léta vylifrováni ven, protože jsou přespočet?

Jen si představte, že by to stejně fungovalo u lidí. Sotva byste se narodili, začali byste obskakovat a krmit svou matku a čerstvě narozené sourozence, stavět barák a dělat veškeré domácí práce. (I když je fakt, že by vás na to bylo kolem desítky tisíc.) A když byste se rozhodli dát co proto tomu joudovi, co vás stalkuje, po pravém háku by vám odpadla ruka a už byste to nerozchodili. A už vůbec nemluvím o tom, jaké terno by vás čekalo jako syna.

Díky včeličkám a jejich poněkud telenovelovému stylu života si ale můžeme na Vánoce zapálit převoňavou svíčku z včelího vosku, poléčit nemocné hrdo propolisovou tinkturou, namazat si krajíc medem nebo se namazat medovinou na vánočních trzích. A nechat se všemi včelími produkty hýčkat v kosmetice.

Pro tuhle recenzi jsem vybrala dva medové zástupce balzámů na rty, a to od dvou českých výrobců – od Plevy a Bione.

 

 

BALZÁM NA RTY (Pleva)

Od Plevy jsem dosud zakoupila jen propolisovou tinkturu a surový propolis. S jejich kosmetickými produkty jsem přišla do styku asi tolikrát, jako moje šatní skříň s Diorem. Tenhle balzám se ke mně spolu s jednou medovou hydratační maskou dostal tou nejlepší možnou cestou – jako nečekaný dárek od mé milé valašské kamarádky. Přestože mám pomádové levobočky rozmístěné ve všech myslitelných zavazadlech, tohodle prcka jsem si podala hned po příchodu domů. Medová maska padla do týdne. Takhle vděčný příjemce darů jsem 🙂

  • Koulelo se, koulelo. Poprvé jsem se setkala s aplikátorem v podobě otočné kovové kuličky – balzám je totiž tekutý. A já to žeru i s vrškem 🙂 Nejenže balzám nevyschne, ale ani se neotupí jako klasické tyčinkové pomády. A jeho aplikace je hygienická.
  • Voní medově. Ale jen slabounce medově, nečekejte, že vás to odstřelí.
  • Rty zvláční. Pravdou je, že rty promastí kvalitně a nezanechává žádný nepříjemný pocit či pachuť.
  • Odstřelí vás složení. Až po měsíci hojného používání jsem si vyhledala složení. Tak nějak jsem si Plevu asociovala s přírodní kosmetikou. Ve složení, pravda, najdete med a extrakt z heřmánku a aloe, ale zbytek by si za rámeček nedali. Třeba minerální oleje nebo Ethylhexyl Methoxycinnamate a Propylparaben (už podle jména vytušíte, že nejde o raní rosu posbíranou z lučního kvítí, ale o zdraví škodlivé látky).
  • Chystají nápravu. Na jejich stránkách jsem se dočetla, že pracují na čistě přírodním balzámu. (Což ale tvrdili před rokem a dosud kde nic, tu nic.)
  • Kolik uroníte? Za 5g tíntítko chtějí 61 káčat.

 

POMÁDA NA RTY MED (Bione)

S českou kosmetikou od Bione mám tři problémy. Zaprvé, mají neskutečně obrovský sortiment a atraktivní kolekce, takže nevím, co dřív koupit. Zadruhé, aromatické zpracování trochu pokulhává. Zatřetí, drobet pajdá i design výrobků, kvůli kterému jim prostě nevěříte, že jsou BIO, bez parabenů, minerálních olejů, silikonů či dráždivých parfemací. Ale uznávám, že výrobce musí někde ušetřit, pokud se má tahle kosmetika prodávat za tak směšný peníz. A lepší šetřit na designu než na složení 🙂

  • Stojan Jakotyč. V popisu stojí: „Rodinné balení“. Berte to doslova – celá rodina by se jím moha namazat od nadočnicových oblouků až po nehty na nohou, neb je oproti klasickým balzámům dost macatý.
  • Voní a chutná… pomádově. Vybavte si jelení lůj, kterým vás eMko matlalo, když jste byli malí a nemohli se bránit. Tohle mi ho dost připomíná vůní i hutnou strukturou. A pořád nemůžu přijít na toho hlavního viníka ve složení, protože s jelením lojem má společný snad jen vitamín E.
  • Složení vás dojme. Neobsahuje totiž nic, na co byste nesnesli pohled – vesměs jen bambucké máslo, vitamín E a rostlinné oleje – kokosový, ricinový a mandlový.
  • Promastí, ale… Jako balzám funguje, o tom žádná. Rty vám vydrží nějakou dobu naimpregnované. Ale musíte se smířit s pomádoidní chutí a hutností nátěru, takže pokud jste herečka, chvilku počkejte, než začnete točit líbací scény.
  • Kolik uroníte? Relativně málo. Za 17 ml vysolíte 59 káčat. Pro představu, obvykle se prodávají balzámy v tyčince o hmotnosti 5 g. Nikde neuvádí váhu tohodle lamželeza, ale tuším, že je toho klidně i dvakrát víc.

Jaký včelí produkt či medovou kosmetiku máte nejraději vy? A s kterou alergií se potýkáte?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *