MAZADLA OD HRISTINY I (aneb Kiselo mlyako)

Jsem svému genomu opravdu moc vděčná za to, že do sebe můžu nacpat tolik laktózy a mléčné bílkoviny, kolik se do mě vejde. Pro člověka, který se před odjezdem na Erasmus do Itálie stresuje nejvíc tím, že se bude muset půl roku obejít bez kefíru a bílého jogurtu z Valašského Meziříčí, by to byl prostě příliš krutý trest. (Spoiler: nakonec jsem to stejně nevydržela a naučila se vyrábět si vlastní kefír. A rozložit svůj bicykl na součástky.)

Proto jsem se nikdy neodhodlala stát se vegankou. Bude to asi znít sobecky (jako bych někde z hloubi internetových diskuzí zaslechla úpěnlivou ozvěnu: „A co chudáci kravičky?!!“) Ale takové rozhodnutí by bylo vykoupeno slzami a stresem, že se pokouším své tělo oklamat rostlinnými náhražkami. Moje strava je z velké části bezlepková a rostlinná, mléko jako takové vůbec nepiju, ale když už si čas od času dám sýr, tak nemíním vlastní chuťové buňky přesvědčovat o tom, že blok kokosového oleje držící pohromadě díky škrobu je chuťově k nerozeznání od mozzarelly fior di lattè. Stejně tak nehodlám za parmazán vydávat opraženou strouhanku se solí nebo pomleté kešu s droždím. A už vůbec si nechci sypat müsli do našedlé huspeniny zvané „sójový jogurt“.

Teď, když se počet čtenářů tohoto článku i blogu zmenšil o radikální vegany, alergiky na laktózu a chronické hatery, můžeme jít dál.

Hristina, bulharská (resp. bulharsko-perská) přírodní kosmetika, mi jednoduše učarovala. Ze tří důvodů – s tou 100% přírodností fakticky nepřehání, třeba místo sulfátů (běžných třeba v DéeMkové kosmetice Alverde) používají na pěnění mydlici lékařskou. Nemají sice BIO certifikát, ale doporučuji vám přečíst si na jejich stránkách sekci „O nás“ a pochopíte, proč o něj neusilují. Za druhé mají složení na jejich stránkách přeložené do češtiny, a to není úplně zvykem. A za třetí je jejich sortiment co do složení netradiční, široký a cenově ustojitelný.

Ještě bych dodala, že jejich výrobky jsou rozděleny do různých kolekcí, např. Sezmar Love obsahuje přírodní afrodiziaka (recenzi na tělové mléko naleznete brzy tu). Nebo stojí za zmínku má oblíbená „jedlá“ kolekce Stani Chef’s. Neberte to s tou jedlostí doslova, řekněme jen, že jde o jakýsi zmrzlinový stánek převtělený do tělových krémů, peelingů a sprchových gelů. Třeba čokoládové sušenky, jahodová pěna, ledové mojito, třešňový dortík… a bulharský jogurt. Protože jsem zatoužila po tělové mléce a krému na ruce a chodidla, tak nějak logicky jsem zvolila „příchuť“ jogurtu. Jen pro ilustraci, tady je složení obou výrobků a nic než složení:

Tělové mléko: voda, mandloň hořká olej, jojobový olej, bambucké máslo, avokádové máslo, výtažek z aloe vera, olej z hroznových semínek, jogurt, kolagen, elastin, vitamín E, alantoin, včelí vosk

Krém na ruce a chodidla: voda, mandloň hořká olej, olej z meruňkových jader, kakaové máslo, avokádové máslo, elastin, jogurt, měsíček lékařský extrakt, včelí vosk

A jak mi zachutnaly?

  • Jsou výživné. Mrkněte zpět na složení, které je samé máslo sem a olej tam. Takže oba důstojně splní úlohu promazávadla vašich zanedbaných a vysušených tělních partiklů. Zvlášť příjemně máslový je našlehaný krém na ruce a chodidla. Oba výrobky se dobře roztírají i vstřebávají a nezanechávají vaši kůži lepkavou.
  • Vůně není žádné terno. Všimněte si ale, že se při svém popisu pořád držím v mantinelech slova „vůně“. Přirovnala bych to možná k méně intenzivní Induloně (koneckonců oba produkty obsahují extrakt z měsíčku lékařského). Ale když to vezmete kolem a kolem, jogurt také žádnou specifickou vůni nemá. Kdo ale Indulonu neprožívá, měl by možná jít o „příchuť“ dál.
  • Jsou fotogenické. Hristiňácké obaly mají obecně příjemný design. Takže zatímco jste zabraní do jejich focení na zahradě, s kulajdou, kterou necháte na plotně, se může snadno stát tohle (viz foto).
  • Vydrží snad forever. Za ty peníze je toho kopa a na nějaký čas vám to vystačí.
  • Kolik uroníte? Za 100ml krém chtějí 90 káčat a za 250ml mléko 155 káčat. Všechny výrobky z této kolekce – tělové mléko, krém na ruce a chodidla, tělový peeling a sprchový gel – lze koupit taky v sadě. Kterou si, žel bohu, nemůžete poskládat dle vlastních preferencí z různých „příchutí“. Zato cenově se rozhodně vyplatí (vyjde o 60 káčat levněji než při nákupu samostatných výrobků).  Takže pokud máte zálusk třeba jen na některé kousky, kupte si celou sadu a ty zbylé podarujte kamarádkám 😉

Já osobně už bych příště šla raději do jiné „příchutě“, třeba do růže (recenze brzy přibude) nebo kokosu (recenze je už taky na cestě).

Máte taky kosmetiku, kterou byste nejradši snědli, kdyby vám z toho pak na beton nebylo blbě? A proč myslíte, že začne polívka produkovat tak enormní množství pěny, když do ní přidáte houby?

1 comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *